fb

Jak wybrać rejestrator jazdy?

Jak wybrać rejestrator jazdy?

Podpowiemy Ci jakimi kryteriami powinieneś się kierować podczas wyboru swojej pierwszej kamerki samochodowej. Nie zawsze najistotniejszym czynnikiem jest cena, ale przede wszystkim jakość, którą można rozpoznać za pomocą kilku ważnych elementów. Doskonale rozumiemy, że nie każdy musi być znawcą nowinek technologicznych, dlatego podpowiadamy na co konkretnie zwrócić uwagę, kiedy decydujesz się na kupno rejestratora jazdy.

Rejestrowany obraz

W tym przypadku liczy się w zasadzie kilka cech, a mianowicie chodzi o rozdzielczość ekranu, która powinna zaczynać się od rodzaju Full HD, czyli 1920x1080 pikseli, a wszystkie niższe modele gwarantujemy, że nie będą zapewniały wysokiej jakości nagrywania. Jest to ważna funkcja, ponieważ późniejszy materiał filmowy powinien być jak najbardziej czytelny i wyraźny, by można było dostrzec wszystkie najmniejsze detale.

Następnie, co do obrazu trzeba zwrócić uwagę także na kąt widzenia obiektywu, który powinien wahać się pomiędzy 120° a 140°, dzięki czemu możliwa do ujęcia jest znacznie większa perspektywa. Sam obiektyw natomiast powinien być wykonany z porządnej jakości szkła, a wyświetlacz mieć co najmniej 3 cale. Wiadomo też, że im większy ekran, tym wygodniejsza jego obsługa, aczkolwiek warto zastanowić się jak bardzo będzie Ci to potrzebne.

Rodzaj zasilania

Dostępnych jest kilka opcji, a w tym między innymi ładowanie za pomocą akumulatora. To dość wygodne rozwiązanie, ponieważ rejestratora nie trzeba podłączać do ładowania, a wystarczy jedynie wymienić baterie. Wówczas żadne kable nie miotają się po kabinie samochodu, aczkolwiek trzeba w tym przypadku liczyć się z większym nakładem gotówki, gdy decydujesz się na bezprzewodowe kamerki.

Natomiast innym wariantem jest podłączenie zasilania za pośrednictwem portu USB albo złącza HDMI, co umożliwia również podłączenie rejestratora do telewizora i oglądania na nim zebranego materiału. Wystarczy zatem podłączyć kamerę do zapalniczki w samochodzie, co wychodzi znacznie taniej w porównaniu z bezprzewodowymi sprzętami. Jednak musi też zaistnieć pewien minus, a mianowicie chodzi o zabranie przestrzeni w samochodzie na rzecz większej ilości kabli.

Zestaw z kamerą cofania

Bardzo przydatne okazuje się kupno rejestratora wraz z kamerą cofania do zamontowania z tyłu samochodu. Między innymi może być ona wbudowana w ramkę tablicy rejestracyjnej, dzięki czemu widoczność z tyłu będzie jeszcze lepsza. Teraz zamiast posługiwania się wyłącznie lusterkami, będziesz miał możliwość kontrolowania sytuacji za pojazdem przez cały czas, co pozwoli na szybszą reakcję w razie pojawienia się zagrożenia. Również pomocna kamerka okazuje się podczas parkowania w trudnodostępnych miejscach.

Funkcjonalne dodatki

Mamy na myśli przede wszystkim nadajnik GPS, dzięki któremu nasz rejestrator może tymczasowo zamienić się w nawigację. To z pewnością przyda się każdemu kierowcy, który dużo podróżuje po całej Polsce i nie tylko. Nawigacja w kamerze jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, w które zdecydowanie warto zainwestować.

Drugą rzeczą jest czujnik wstrząsów, czyli inaczej G-Sensor, który uaktywnia się w razie wystąpienia kolizji czy stłuczki. Chwilę przed i po wypadku zostają zarejestrowane, dzięki czemu jesteś posiadaczem jednego prawdziwego materiału dowodowego, który może wskazać jednoznacznie na osobę odpowiedzialną za spowodowanie szkody. System ten jest w pełni niezawodny i przydaje się w wielu codziennych sytuacjach.

Ostatnią rzeczą, o której warto pomyśleć przy zakupie kamerki samochodowej jest wbudowane WiFi, które umożliwia transmitowanie filmów na żywo, na przykład w Twoim telefonie, który jest bezpośrednio połączony z kamerą. Wówczas masz także możliwość mobilnego sterowania ustawieniami rejestratora, jego nagraniami i ich odtwarzaniem, a także wieloma innymi funkcjami. Więcej o zastosowaniu łącza WiFi możesz przeczytać w innych artykułach, ale z pewnością będziesz ze wszystkich tych funkcji i właściwości bardzo zadowolony.