fb

Jak sformatować kartę microSD do kamery samochodowej?

Jak sformatować kartę microSD do kamery samochodowej?

Karta pamięci jest jednym z najważniejszych elementów wewnątrz urządzenia, również kamer samochodowych i sportowych. Dlatego istotne jest jej prawidłowe dobranie pod względem pojemności. Jeśli już udało Ci się dobrać odpowiednią kartę do swojego urządzenia, warto dowiedzieć się, na czym dokładnie podlega formatowanie takiej karty i dlaczego się to robi. Dzięki temu można wielokrotnie korzystać z urządzenia i nie będziemy musieli martwić się o brak miejsca na karcie ze względu na nadpisanie niepotrzebnych danych. Zapraszamy do lektury!

Jaka pojemność karty będzie odpowiednia?

Wiele osób zastanawia się, jaką kartę pamięci wybrać do swojej kamery samochodowej. Absolutnym minimum będzie wybór pojemności 32GB. Umożliwi nam to około 4-godzinny ciągły zapis obrazu przy posiadanej rozdzielczości Full HD. Należy mieć na uwadze docelowy bitrate zapisu, dzięki czemu wybierzemy kartę o pojemności dostosowanej do naszych wymagań.

Możemy również zdecydować się na wybór kart o większej pojemności jak 64GB czy nawet 128 GB. Większe pojemności zaleca się szczególnie tym, którzy zamierzają pozostawić kamerkę w czuwaniu podczas postoju, aby móc zapisać wszystko, co dzieje się na parkingu. Gdy posiadamy jednocześnie kamerę sportową, to tutaj również warto wybrać karty o większych pojemnościach, ale dostosować ją do zakresu zastosowania.

Co oznacza formatowanie karty microSD/SD?

Formatowanie kart microSD i SD to nic innego jak zniszczenie wpisów we wszystkich istniejących plikach, uniemożliwiając ich znalezienie, a następnie użycie. Dzięki temu przydzielony zostanie nowy system plików, a urządzenie będzie nadawało się do wielokrotnego użytku.

Formatowanie karty microSD/SD

Kartę micro SD/SD można sformatować do formatu FAT lub FAT 32. Jeśli posiadamy kartę o pojemności 2GB lub mniejszą, formatować swobodnie możemy do FAT i FAT 32. Inaczej w przypadku kart o pojemności większej niż wspomniane 2GB. W takiej sytuacji formatować możemy jedynie do formatu FAT 32. Karty większe niż 32 GB formatuje się w exFAT.

Przedstawimy dwa proste sposoby na formatowanie karty w systemie Windows.

Sposób 1. Eksplorator Windows

 

 •        Włóż kartę pamięci microSD/SD do czytnika kart. Gdy urządzenia łączą się w trybie MTP, należy użyć osobnego czytnika kart pamięci, które musimy podłączyć do komputera.
 •        Użyj skrótu klawiszy „Windows + E” i wybierz „Ten komputer” lub przejdź od razu do eksploratora plików i wybierz tę opcję.
 •        Zlokalizuj ikonę karty micro SD/SD i naciśnij prawy przycisk myszy, wybierając następnie „Format” lub „Formatuj”.
 •        Określ nowy system plików (FAT, FAT32 do 64GB lub exFAT w przypadku SD większych niż 64GB).
 •        Zmień na rozmiar jednostki „domyślny rozmiar alokacji”.
 •        Zaznacz „szybkie formatowanie”.
 •        Kliknij START.

Sposób 2. Zarządzanie dyskami

 •        Włóż kartę pamięci microSD/SD do czytnika kart. Gdy urządzenia łączą się w trybie MTP, należy użyć osobnego czytnika kart pamięci, które musimy podłączyć do komputera.
 •        Przejdź ponownie do eksploratora plików, kliknij prawnym przyciskiem myszy na „Ten komputer” i wybierz „Zarządzaj”.
 •        Po pojawieniu się nowego okna, w lewej kolumnie wybierz „Zarządzaj dyskami”.
 •        Znajdź kartę SD i prawym przyciskiem myszy, wybierz „Format”.
 •        Ustaw nową etykietę i nowy system plików – FAT, FAT32, ex-FAT, NTFS.
 •        Kliknij „OK”.

Podsumowanie

Formatowanie karty pamięci jest kluczowym procesem, dzięki któremu urządzenie wraz z kartą będzie działało poprawnie. W końcu karta pamięci jest najważniejszym elementem, ponieważ przechowuje istotne dla nas dane. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci poprawnie sformatować kartę i zachować na niej odpowiednie dane.