fb

Czy kamery cofania będą obowiązkowym gadżetem w samochodach?

Czy kamery cofania będą obowiązkowym gadżetem w samochodach?

To pytanie zadają sobie ostatnio wszyscy kierowcy, którzy są zdezorientowani ostatnimi zapowiedziami ze strony Unii Europejskiej. Obowiązek posiadania kamery cofania jest już codziennością w Stanach Zjednoczonych, a czy to samo stanie się w Polsce? Sprawdź, jakie informacje udało nam się zdobyć i czego dowiedzieliśmy się o całej inicjatywie.

Idąc za wzorem Zachodu

Na pewno dużym przedsięwzięciem i zaskoczeniem było wprowadzenie w Ameryce w 2018 roku obowiązku produkowania samochodów z wbudowaną kamerą cofania. Taką decyzję podjął NHTSA, czyli Amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, który uzasadnił ją troską o zdrowie i życie uczestników ruchu. Wydaje się to świetnym rozwiązaniem, które umożliwi lepszą widoczność podczas parkowania i cofania pojazdu, by przypadkiem nie potrącić pieszego, zwierzęcia albo uderzyć w inny pojazd.

Kamery cofania oczywiście dają nam większą pewność i dokładność podczas spoglądania w tył, aczkolwiek przez wiele lat kierowcy musieli radzić sobie bez nich. Pewnie teraz zadajesz sobie pytanie, po co w takim razie montować rejestratory, skoro nadal zdarzają się różne nieszczęśliwe wypadki na drogach, a w tym również parkingach?

Otóż, jak mawia przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” tak samo można odnieść je do montażu kamerek cofania, które mogą zawsze pomóc i ułatwić życie kierowcy niż je utrudnić. Skoro zatem mogą przyczynić się choćby do procentowego zmniejszenia ilości wypadków – na pewno warto.

Co się dzieje w Polsce?

W ostatnim czasie pojawiły się już pierwsze potwierdzenia, że Parlament Europejski zdecydował o wprowadzeniu również w Polsce zaostrzonych przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Obejmują one m.in. wmontowanie podczas produkcji do każdego samochodu, niezależnie od klasy i modelu, kamery cofania. Powody są dokładnie te same jak w przypadku zastosowania rejestratorów w Stanach Zjednoczonych.

Jaki to będzie miało wpływ dla nas kierowców? Przede wszystkim mogą zwiększyć się koszty zakupu samochodów, które niegdyś były sprzedawane w atrakcyjnej i przystępnej cenie, a za jakiś czas może zostać ona podniesiona w związku z koniecznością zainwestowanie w kamerkę cofania. Co prawda, w niektórych markach samochodów lub modelach są na stałe wprowadzone już kamery cofania wraz z czujnikami parkowania. Znajdziesz je głównie z nowszych generacjach i bardziej luksusowych markach, co oczywiście jest dużym udogodnieniem.

Zanim jednak przepisy te wejdą w życie wraz z innymi obowiązkami, jak na przykład oprogramowanie blokady alkoholowej, asystent pasa ruchu, układ inteligentnego ograniczania prędkości czy system automatycznego hamowania, minie jeszcze trochę czasu. Warto się przygotować i oswoić z nową sytuacją, dlatego polecamy nasze kamery cofania pod różną postacią, które ułatwią Ci poruszanie się po drogach, parkowanie i cofanie, nawet w najmniej sprzyjających warunkach.