fb

Karty pamięci – czym się kierować przy wyborze karty dla kamery cofania?

Karty pamięci – czym się kierować przy wyborze karty dla kamery cofania?

Bardzo ważnym elementem w kamerach samochodowych jest właśnie karta pamięci, od której tak naprawdę zależy wszystko. Niezależnie od tego, czy będziesz używać częściej swojego wideorejestratora, czy będziesz włączać go od czasu do czasu, warto aby móc zawsze swobodnie nagrywać na nim filmy. Chcąc uniknąć zgrywania za każdym razem materiałów na komputer, zaopatrz się w dobrą i pojemną kartę pamięci.

Dlaczego karty pamięci są tak ważne?

Przede wszystkim bez nich niemożliwe okazałoby się nagrywanie i zapisywanie wszystkich filmów z kamer cofania, a więc nie miałoby to żadnego sensu. Świetna jakość nagrania, dźwięku i wszystkie inne parametry kamer samochodowych są uzależnione od kart pamięci, które również posiadają swoje słabsze strony.

Musisz mianowicie pamiętać, że to urządzenie jak każde inne, a więc posiada ono konkretny okres żywotności. Karta pamięci potrafi posłużyć przez naprawdę długi czas, a zdarza jej się również uszkodzić i zblokować. Może to być związane z ogólną jakością sprzętu albo też częstotliwością użytkowania, gdzie jeden z kierowców będzie przy wyjątkowych okazjach korzystać z wideorejestratora i tym samym z karty pamięci. Natomiast pozostali mogą nieustannie prowadzić samochód z włączoną kamerką, przez co na karcie non stop będą pojawiać się nowe materiały do zapisania. Zatem miej na uwadze, że to tylko sprzęt, który może się popsuć, dlatego zawsze trzeba mieć w pogotowiu zapasową kartę pamięci.

Jaka powinna być karta pamięci?

Na pewno liczy się tutaj technologia zapisu danych, która rzadko kiedy określana jest wprost przez producentów, dlatego przyjmuje się, że większość z nich charakteryzuje technologia TLC o najniższej maksymalnej liczbie cykli zapisu danych. To najpopularniejsza wersja, aczkolwiek w droższych modelach możesz spotkać się już z technologią MLC, czyli znacznie trwalszą i posiadającą większą ilość cykli zapisu do wykorzystania.

Następnie musisz zwrócić uwagę na klasę karty pamięci, od której zależy prędkość odczytywania i zapisywania nagrań. Dla kamer cofania w samochodach poleca się minimalną klasę 10/U1, dzięki której zachowana zostaje optymalne przepływanie danych do zapisu. Mowa tu o szybkości około 5-10 MB/s. Musisz też wiedzieć, że każda karta może być kompatybilna z innymi kamerami samochodowymi, a więc warto zagłębić się w temacie, poczytać o nich nieco więcej i dobrać kartę do swojego rejestratora, by mogła działać w pełni prawidłowo.

Ostatnią rzeczą, o której trzeba pomyśleć jest pojemność karty pamięci. Z pewnością minimalnym parametrem będzie tutaj 32 GB, które umożliwiają zapisanie filmów w wersji Full HD na około 3-4 godzin. Trzeba też wspomnieć, że spore znaczenie ma też tzw. bitrate, czyli przepływność danych w określonej jednostce czasu, co ostatecznie wpływa na objętość danego pliku, a więc też zajmowanie miejsca na karcie pamięci. Jednak dla osób, które o wiele częściej używają kamer samochodowych, polecamy zdecydowanie pojemność karty 64 GB lub nawet 128 GB, co powinno wystarczyć w zupełności.

Polecane przez nas karty pamięci

Pierwsza z nich to wspomniane minimum, czyli 32 GB karta microSDHC producenta GOODRAM. Posiada ona bardzo szybki interfejs UHS-I, który umożliwia zwiększenie prędkości zapisu nagrań do 10 MB/s i prędkości odczytu danych do 100 MB/s. Jest ona także kompatybilna z urządzeniami o standardzie pracy SD 2.0. i klasie prędkości minimum 10. W dodatku posiada specjalny adapter, dzięki któremu można podpiąć kartę również do innych urządzeń ze slotem kart SD.

GoodRam ultra micro SDHC 32GB

Następna karta pamięci San Disk to model Ultra microSDXC o pojemności 64 GB. W rezultacie jej szybkość odczytu wynosi 100 MB/s i również posiada własny adapter umożliwiający przełączanie się na inne urządzenia z wejściem na kartę SD.

Ultra micro SDXC SanDisc

I ostatnim bestsellerem jest karta o pojemności aż 128 GB od San Disk. Powinna spokojnie sprawdzić się u kierowców, którzy bez przerwy korzystają z kamer cofania i chcą zapisać każdy moment z ich podróży. Tutaj prędkość odczytu również wynosi 100 MB/s, a więc jakość odtwarzania nagrań będzie bardzo wyraźna. Oczywiście ten model również posiada adapter do innych urządzeń.

ultra micro SDXC 128GB SanDisc karty pamieci