fb

Kamery samochodowe – gdzie zabronione i zakazane?

Kamery samochodowe – gdzie zabronione i zakazane?

Kamery samochodowe cieszą się dużą popularnością wśród kierowców. Dzięki nim można zarejestrować ewentualny przebieg kolizji lub wypadku. Chronią zatem przed bezpodstawnym oskarżeniem o winie. W Polsce używanie rejestratorów jest legalne, ale należy uważać w przypadku ich publikacji czy użytku, aby nie naruszyć zasad związanych z ochroną danych osobowych. Nie we wszystkich krajach Europy korzystanie z kamer samochodowych jest legalne. Sprawdź, gdzie zabronione i zakazane jest używanie tego urządzenia.

Czy warto posiadać kamerę samochodową?

Widoerejestratory to urządzenia, które ułatwiają naszą codzienną jazdę. Są również zabezpieczeniem podczas nieprzewidzianych sytuacji na drodze w postaci kolizji, wypadku lub stłuczki. Ponadto wiele modeli posiada dodatkowe funkcje jak tryb nocny, WiFi, Bluetooth, tryb parkingowy, czujnik ruchu czy nawet moduł GPS. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na rozdzielczość oraz kąt widzenia, aby korzystanie z kamery było przede wszystkim czytelne, a obraz z nagrań dobrej jakości. Ponadto warto wybrać i umieścić kamerę w takim miejscu, aby nie ograniczała widoczności podczas jazdy. To istotna kwestia, ale jeśli zamierzamy podróżować po innych krajach w Europie, należy zapoznać się z zasadami, które tam obowiązują.

Gdzie nie można używać kamery samochodowej?

Poniżej przedstawiamy listę krajów, w których ograniczone jest stosowanie kamery samochodowej:

  •          Luksemburg – niewielki kraj położony między Niemcami, Francją i Belgią posiada bardzo restrykcyjne zasady używania kamery samochodowej. Samo posiadanie rejestratora jest legalne, jednak jego używanie już nie. Ponadto nagrania z urządzenia nie zostanie dopuszczone w sądzie jako dowód w sprawie o winie kierowcy lub jej braku.
  •          W Austrii obowiązuje całkowity zakaz używania i posiadania kamer samochodowych. Za złamanie tych przepisów grozi grzywna w wysokości nawet kilkunastu tysięcy euro.
  •          Niemcy – tu nagrywać można jedynie w celach prywatnych, a udostępnianie filmików w mediach społecznościowych bez zgody zarejestrowanych osób jest zabronione. Materiał z kamery może jednak podlegać jako dowód w sądzie.
  •          We Francji używać kamery można podobnie jak w Niemczech pod warunkiem, że nie zasłania on widoku na drogę. Nagrań nie można również wykorzystywać w Internecie, a wyłącznie do celów prywatnych.
  •          W Belgii można zarówno posiadać, jak i korzystać z kamery samochodowej. Nagrania mogą być użyte tylko do celów prywatnych – obowiązuje zakaz ich publikowania bez zgody nagranych osób. Gdy chcemy użyć go w sądzie, musimy o tym fakcie także poinformować uczestników, znajdujących się na nagraniu.
  •          W Wielkiej Brytanii kamery są legalne, ale nie mogą zasłaniać kierowcy widoku – nieprawidłowe zamontowanie może nawet grozić mandatem. Nagrania mogą być również wykorzystane jako dowód w sądzie.
  •          Norwegia – w tym kraju obowiązuje zakaz instalowania kamery z zasięgu widoku kierowcy. Policja może wówczas poprosić o usunięcie urządzenia, jeśli będzie nieprawidłowo zamontowane.
  •          Na Węgrzech materiały pochodzące z kamer samochodowych należy usunąć najpóźniej pięć dni roboczych od nagrania. Można je opublikować, ale tylko wtedy, jeśli ukryjemy wszelkie dane, które umożliwiłyby identyfikację uczestników.
  •          W Szwajcarii samo używanie kamery jest legalne, ale istnieje wiele ograniczeń, które sprawia, że urządzenie staje się bezużyteczne. Nie można używać rejestratora do celów rozrywkowych oraz dokumentowania swojej podróży. Ponadto inni kierowcy muszę być świadomi, że są nagrywani. Wszystko to za sprawą surowych przepisów odnośnie ochrony danych.

Słowacja – kamera nie może ograniczać widoku kierowcy. Przepisy zabraniają umieszczania na przedniej szybie wszelkich akcesoriów.