fb

Gdzie można używać kamery samochodowe?

Gdzie można używać kamery samochodowe?

Kamerki samochodowe to obecnie praktycznie niezbędne urządzenie wśród kierowców, dlatego nic dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim można zarejestrować przebieg kolizji czy stłuczki, co ochrania nas przed oskarżeniem o ewentualnej winy z naszej strony. Niekiedy służą do nagrywania naszej rekreacyjnej trasy. W Polsce posiadanie i używanie rejestratora jazdy jest legalne. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że nie we wszystkich krajach Europy możemy z niej korzystać podczas podróżowania. W poniższym artykule podpowiemy, gdzie można używać kamery samochodowe.

Rejestrator jazdy – czy warto go posiadać?

Kamera samochodowa to urządzenie pomiarowe, które rejestruje pomiar prędkości oraz wszystko, co dzieje się przed maską pojazdu. Nagranie z urządzenia jest przydatne przede wszystkim w niebezpiecznych sytuacjach jak wypadki, kolizje czy zachowania piratów drogowych. Pomaga również w momentach, gdy zostaliśmy bezpodstawnie oskarżeni o winie związanej ze stłuczką lub wypadkiem. Pamiętajmy jednak, aby urządzenie zostało umieszczone w takim miejscu, gdzie jednocześnie nie ogranicza widoczności, ale również nagrywa cały obraz przed maską. Dlatego kierowcy montują kamerę samochodową zazwyczaj w okolicach lusterka wstecznego lub decydują się na rejestrator wbudowany w lusterko wsteczne.

Czy kamera samochodowa jest legalna w Polsce?

W Polsce posiadanie i korzystanie z kamery samochodowej jest w pełni legalne. Od wprowadzenia Ogólnych Rozporządzeń o Ochronie Danych Osobowych (w skrócie RODO), przepisy te się nie zmieniły. Oczywiście nagrania z kamery zawierają dane, dzięki którym można zidentyfikować osobę, ale definicja RODO jest zbyt ogólna, dlatego mimo jej wprowadzenia możemy korzystać z kamerki w samochodzie. Warto również pamiętać, że numery rejestracyjne nie są danymi osobowymi, dlatego w szybki sposób nie można wskazać osoby, która prowadziła samochód.

Wiele osób również zastanawia się, czy można wykorzystać nagranie z kamerki. Oczywiście sam film jest niezwykle przydatny, szczególnie w sytuacji, gdy doszło do kolizji lub wypadku, w których jesteśmy uczestnikiem czy świadkiem całego zdarzenia. Kierowcy decydują się na zakup rejestratora jazdy, aby zabezpieczyć się właśnie w takich momentach. Nagrania z kamery możemy wykorzystywać do celów prywatnych, dlatego gromadzony materiał może znajdować się na karcie pamięci. Dozwolone jest również posiadanie nagrań z urządzenia do celów dowodowych, gdy będziemy chcieli przekazać je policji. Umożliwia to przekazanie dowodów za złamanie przepisów drogowych przez innych uczestników na drodze. Warto jednak wiedzieć, że udostępnianie nagrań z kamery samochodowej w Internecie może skutkować dużym konsekwencjami. Dlatego zdecydowanie należy zachować ostrożność, gdy chcemy wrzucić jakieś nagranie do Internetu.

Kraje, w których używanie kamery samochodowej jest ograniczone

Przepisy dotyczące używania kamer samochodowym nie są ujednolicone w całej Unii Europejskiej dlatego, jeśli chcemy zainstalować urządzenie i swobodnie podróżować, warto zapoznać się z przepisami w innych krajach.

  •          W Austrii oraz Portugalii obowiązuje całkowity zakaz używania rejestratorów jazdy. W przypadku pierwszego kraju – samo posiadanie jest nielegalne i może skutkować wysoką grzywną
  •          W Niemczech, Francji, Norwegii, na Słowacji można posiadać oraz korzystać z kamery samochodowej, ale musi być zainstalowana w takim miejscu, aby nie wpływać na widoczność kierowcy. W Norwegii obowiązuje przepis, że urządzenie nie powinno być w ogóle w zasięgu wzorku kierowcy.
  •          W Szwajcarii używane kamery jest legalne, ale istnieje dosyć sporo ograniczeń, które sprawiają, że staje się bezużyteczna. Nie można wykorzystywać jej do celów rozrywkowych oraz dokumentować podróży.
  •          Na Węgrzech materiał, który pochodzi z kamery samochodowej, musimy usunąć najpóźniej pięć dni roboczych od wykonania nagrania. Z kolei film można opublikować tylko, gdy ukryjemy wszelkie dane umożliwiające identyfikację nagrywanego.
  •          W Belgii używać kamery można jedynie do celów prywatnych. Kierowca, który brał udział w wypadku, może użyć nagrania jako dowodu w sprawie, ale tylko wtedy, gdy poinformował o tym pozostałych uczestników całej sytuacji.
  •          W Luksemburgu używanie rejestratora jest nielegalne, ale co ważne – samo urządzenie można posiadać. Materiał z kamery nie zostaje jednak dopuszczony jako dowód w sądzie (nawet gdy nagranie mówi o winie kierowcy).

Gdzie można swobodnie korzystać z kamery samochodowej?

Wiele krajów europejskich nie ma żadnych przepisów dotyczących posiadania oraz korzystania z kamery samochodowej. Dlatego możemy swobodnie używać urządzenia w samochodzie bez żadnych ograniczeń. Do takich państwa należą choćby Włochy, Malta, Szwecja, Holandia, Serbia czy Bośnia i Hercegowina. Nie musimy wówczas obawiać się o konsekwencje z tytułu posiadania i używania kamery samochodowej.