fb

Jakie zasilanie do kamery samochodowej?

Jakie zasilanie do kamery samochodowej?

Jeżeli właśnie zakupiłeś wideorejestrator jazdy, poza samym urządzeniem w pudełku znajdziesz jeszcze zasilacz do kamery samochodowej. Znaczna większość oferowanych przez producentów rejestratorów jazdy, jest wyposażona w zasilanie akumulatorowe. Część produktów jednak zaopatrzona została w kondensator. Na czym polega różnica i jakie są konsekwencje wyboru zarówno jednego, jak i drugiego sposobu zasilania kamery?

Zasilanie kamerki samochodowej – wyposażenie fabryczne

Rejestratory wyposażone w akumulator działają również w momencie odłączenia przewodu zasilającego. Niestety, nawet w wysokiej jakości urządzeniach, akumulator służy jedynie do podtrzymania zasilania, aby możliwe było: swobodne wyłączenie lub załączenie kamerki, sprawdzenie i zbadanie jej ustawień, czy prawidłowe zapisanie pliku i następnie – wyłączenie urządzenia. Akumulatory w kamerach samochodowych mają bardzo niewielką pojemność. W związku z tym przygotowane są na zaledwie kilkudziesięciosekundową do kilkuminutowej (w najlepszych kamerach maksymalnie dwudziestominutową) pracę po odłączeniu zasilania przewodowego.

 

Z kolei drugą grupą kamer samochodowych są te, które wyposażono w kondensator. Co to jest kondensator? Najprościej rzecz ujmując, to element elektryczny, który ma zdolność gromadzenia ładunku elektrycznego. Dzięki tej właściwości kondensatora, w kamerze samochodowej wyposażonej właśnie w kondensator, po odłączeniu zasilania przewodowego nie nastąpi natychmiastowe wyłączenie kamery. Kondensator zasili ją, pozwalając na zapisanie i prawidłowe zamknięcie pliku z nagraniem. Kondensator nie jest w stanie podtrzymać działania kamery dłużej niż kilka sekund.

Akumulator czy kondensator? Czym zasilać kamerę samochodową?

Oba rozwiązania zasilania, w postaci kondensatora i akumulatora mają swoje plusy i minusy. Akumulator zdecydowanie dłużej podtrzymuje pracę kamery po odłączeniu zasilania, dlatego można by kwestionować sens montowania kondensatora w rejestratorach jazdy. Okazuje się jednak, że pojemność akumulatora podlega naturalnej degradacji, wraz z intensywną eksploatacją urządzenia. Dlatego początkowe możliwości czasu podtrzymania napięcia ulegają stopniowemu zmniejszeniu.

Kondensatory mają nad akumulatorami tę przewagę, że są zdecydowanie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Czas pracy akumulatorów w okresie dużych mrozów wyraźnie się skraca, natomiast kondensatory w żaden sposób nie są na temperatury wrażliwe. Zarówno niskie, jak i wysokie. Akumulatory w ekstremalnych przypadkach, w okresie dużych upałów mogą nawet wybuchnąć! Doprowadzą wówczas do zniszczenia kamery, dlatego nie powinno się pozostawiać takiego rejestratora w zaparkowanym samochodzie podczas gorącego lata. Kamera zasilana przy użyciu kondensatora nie wiąże się z takim ryzykiem.

 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code