fb

GoPro jako kamera samochodowa – czy się sprawdzi?

GoPro jako kamera samochodowa – czy się sprawdzi?

Popularność kamer sportowych jest obecnie bardzo duża ze względu na to, że coraz więcej osób chce nagrywać zarówno sportowe, jak i rekreacyjne wyczyny w różnych sytuacjach. Mają do swojej dyspozycji zazwyczaj kamerki sportowe, które są przeznaczone do filmowania tego typu nagrań ze względu na wysokie parametry techniczne. W poniższym artykule dowiesz się, czy kamerka sportowa typu GoPro może służyć jako rejestrator jazdy. Jeśli posiadasz już kamerkę sportową i zastanawiałeś się, czy sprawdzi się jako sprzęt do auta, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Wraz z pojawieniem się na rynku kamer sportowych jak te firmy GoPro zaczęto nagrywać filmy podczas ekstremalnych wyczynów. Jazda na rowerze i crossie to nie wszystko. Kamerki sportowe pojawiały się w sportach wodnych czy rekreacyjnych. Wiele osób chciało rejestrować ekstremalne sytuacje i do tego kamerka sportowa sprawdziła się idealnie. Z czasem zastanawiano się, czy można również wykorzystać ją do samochodu, aby kamera mogła rejestrować obraz przed maską pojazdu. W dalszej części tekstu poznasz porównanie tych dwóch rodzajów urządzeń.

Jakość nagrywania – rozdzielczość

Jakość samego nagrywania jest niezwykle istotna ze względu na to, że to dzięki odpowiedniej rozdzielczości możemy odczytać obraz. Kamery sportowe mogą również pochwalić się dobrymi parametrami, ponieważ w wielu funkcjach znacznie wyprzedzają standardowe rejestratory jazdy znajdujące się na rynku. Wynika to także z tego, że kamerki sportowe zostały stworzone, aby pracować w dynamicznych i ekstremalnych warunkach. Dlatego montuje się je na rowerze, motorze czy kasku. Przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach – nie tylko pogodowych.

Warto wiedzieć, że kamery sportowe posiadają zazwyczaj rozdzielczość FullHD, którą znajdziemy w większości modeli rejestratorów jazdy. Nieco nowocześniejsze urządzenia wyposażono w rozdzielczość 4K, która skierowana jest na nagrywanie filmów wysokiej jakości. Kamery sportowe dobrze radzą sobie podczas nagrywania na polskich drogach. Mogą jedynie zabierać więcej miejsca na karcie pamięci.

Kąt widzenia obiektywu – gdzie otrzymamy szerszy obiektyw?

Rejestratory jazdy posiadają co najmniej kąt widzenia 120 stopni. To wystarczające, jeśli chcemy, aby obraz obejmował wszystko sprzed maski pojazdu i pas ruchu obok. Jednak niektóre modele mogą pochwalić się kątem widzenia nawet 170 stopni, co zdarza się również w przypadku kamer sportowych. Dlatego pod względem tego parametru oba urządzenia charakteryzują się podobnie.

Tryby pracy

Kamery sportowe posiadają niekiedy specjalne tryby pracy, które umożliwiają nagrywanie trasy, jadąc samochodem. Dzięki temu będziemy wyposażeni w jedno urządzenie z możliwością szerokiego wykorzystania. W kamerach sportowych możemy znaleźć czujniki, które uruchomią urządzenie po ruszeniu, czy wyłączą po zaparkowaniu. Posiadają również możliwość usuwania najstarszych nagrań, nadpisując je, a więc działa nagrywanie w pętli, które jest charakterystyczną funkcją w kamerach sportowych. Warto wiedzieć, że nie we wszystkich modelach tego urządzenia dostaniemy funkcje przeznaczone do jazdy samochodem jak GPS, LDWS czy czujnik G-Sensor, który zabezpiecza nagranie z wypadku przed nadpisaniem i usunięciem.

Nagrywanie nocne

Jeśli zależy nam posiadaniu kamery samochodowej przeznaczonej do nagrywania nocą, taki model musi zazwyczaj mieć system podczerwieni. Dzięki temu kamera jest odporna na działanie świateł latarni i świateł samochodów. Z kolei urządzenia sportowe zostały przystosowane do nagrywania w każdych warunkach, również tych nocnych, dlatego można śmiało powiedzieć, że dobrze radzą sobie, filmując mało doświetlone miejsca. Nie mają zazwyczaj żadnych diod podczerwieni, ale wyróżniają się dobrą rozdzielczością i jasnym obiektywem.

W tym przypadku wszystko zależy od danego modelu kamery. Jeden model może mieć dobrze przystosowaną matrycę, a inny z kolei może nie być przeznaczony do nagrywania w nocy lub po prostu kiepsko sobie z tym radzi. Wszystko zależy od wybranego modelu.

Podsumowanie

Nie musisz decydować się na wybór kamer GoPro, które są droższym sprzętem i przeznaczonym głównie do ekstremalnego filmowania. Wykorzystuje się to urządzenie w sportach wyczynowych czy rekreacyjnych, aby móc nagrywać swoją trasę lub sportowe zmagania. Obecnie możemy wyposażyć się z urządzenie, które przeznaczone jest jednocześnie do nagrywania sytuacji na drodze i w ekstremalnych warunkach. Dlatego kamera sportowa może służyć również jako kamera samochodowa.

Szeroki wybór kamer sportowych znajdziesz w naszym sklepie, gdzie zachęcamy Cię do zapoznania się z modelami kamer marki Smartcams, które charakteryzują się świetnymi parametrami technicznymi i mogą służyć jako rejestratory jazdy.