fb

Co to jest nagrywanie w pętli?

Co to jest nagrywanie w pętli?

Funkcje kamery samochodowej zmieniają się wraz z nowo pojawiającymi się na rynku modelami. Już nie musimy kupować urządzenia jedynie z podstawowymi funkcjami. Bez problemu wyposażymy się w profesjonalny sprzęt, który będzie nagrywał wszystko, co dzieje się przed maską samochodu, czy wewnątrz auta. Wiele kamer wyposażonych jest w różne funkcje jak nagrywanie pętli. Na czym dokładnie to polega? Co to jest nagrywanie w pętli? Mamy nadzieję, że nasz artykuł przedstawi działanie tej funkcji w kamerce samochodowej.  

Na czym dokładnie polega nagrywanie w pętli?

Nagrywanie w pętli pozwala na ciągłe filmowanie obrazu z kamery samochodowej bez względu na to, jaką posiadamy kartę pamięci (niezależnie od pojemności).

W niektórych kamerkach samochodowych mamy możliwość dokładnych ustawień tej funkcji, np. wyłączanie tej funkcji po upływie określonego czasu (1,3 czy 5 minut). Gdy będziemy chcieli włączyć nagrywanie w pętli, wówczas musimy wybrać dany przedział czasowy. Oznacza to, że kamera zapisuje nagrania w postaci odpowiednich plików, które mają długość 1,3 czy 5 minut (w zależności od modelu urządzenia przedział czasowy może się różnić). W momencie, gdy karta pamięci zostanie zapełniona, pliki zostają nadpisane. Polega to na tym, że najstarsze nagrania zostają nadpisane nowymi, czyli po prostu usunięte.

Funkcja nagrywania czasowych filmików z jazdy jest przydatna również wtedy, gdy chcemy dany fragment nagrania przesłać na telefon lub komputer. Dzięki temu nie musimy kopiować całego filmu, co nie tylko długo trwa, ale również zapełnia pamięć w innym urządzenia.

Co w przypadku braku nagrywania w pętli w rejestratorze?

Jeśli nasza kamera nie posiada nagrywania w pętli lub czasowo chcemy wyłączyć taką możliwość, rejestrator jazdy będzie nagrywać jak tradycyjna kamera. Stworzy jeden materiał filmowy do momentu, aż nie zatrzymamy nagrywania, nie wyłączymy kamerki lub dopóki karta pamięci nie zostanie wypełniona. Gdy karta pamięci zostanie zapełniona, wideorejestrator przestanie nagrywać, najpewniej informując na wyświetlaczu lub poprzez diody, że posiada zapełnioną kartę i dalsze nagrywanie nie jest możliwe.

Nagrywanie w pętli a czujnik G-Sensor

Nowoczesne modele kamery samochodowej posiadają popularny czujnik G-Sensor. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działa funkcja czujnika przeciążeń z nagrywaniem w pętli. Wbrew pozorom obie funkcji ściśle łączą się ze sobą.

Przede wszystkim czujnik wstrząsów lub przeciążeń, czyli G-Sensor działa poprzez trwałe zapisywanie pliku w momencie powstania przeciążenia. Oznacza to, że jeśli uczestniczyliśmy w wypadku lub samochód został mocno uderzony, a kamerka nagrała takie zdarzenie – film trwale zapisze się na urządzeniu. Nie musimy się dzięki temu martwić, że zostanie on usunięty, np. w wyniku wspomnianego nadpisania. Nie bez powodu nazywa się czujnik G-Sensor „czarną skrzynką” kamery samochodowej. Dzięki niej bez problemu dowiemy się, co zdarzyło się w wypadku, czy kto jest sprawcą całego zdarzenia. Dlatego G-Sensor współpracuje z nagrywaniem w pętli, przez co możemy być spokojni, że nasze nagranie nie zostanie w żaden sposób usunięte.

Zdecydowanie warto posiadać nagrywanie w pętli w kamerze i jednocześnie docenić tę funkcję, ponieważ umożliwia nam wygodne przeglądanie filmików z najważniejszych zdarzeń podczas jazdy. Odpowiada również za brak przeciążeń na karcie pamięci. Karta nie jest obarczona filmami, które skutecznie zabierałyby wolne miejsce na przenośniku. Dlatego nagrywanie w pętli to podstawa obecnych kamer samochodowych.