fb

Jak podłączyć wideorejestrator w samochodzie?

Jak podłączyć wideorejestrator w samochodzie?

Kamera samochodowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych urządzeń, które możemy znaleźć w pojazdach – nie tylko osobowych, ale również specjalnych. Dzięki temu wideorejestratory zyskały sympatię wielu kierowców. Bardzo przydatne zwłaszcza tym, którzy pokonują codziennie dużą ilość kilometrów lub przeciskają się przez ścisłe centrum miast. Jednak w dzisiejszym wpisie przedstawimy kamerkę od nieco technicznej strony. Jak ją podłączyć w samochodzie? O tym dowiesz się w poniższym artykule. Oprócz tego poznasz wskazówki dotyczące umiejscowienia i montażu samego urządzenia.

Podłączenie i zasilanie kamery samochodowej

Kamery samochodowe wyposażone są zazwyczaj w odpowiednie okablowanie, aby móc podłączyć urządzenie do danego źródła zasilania. Oczywiście możemy wybrać również rozwiązanie bezprzewodowe, ale ono nie zawsze się sprawdza. Dlaczego? Nie gwarantuje tak wysokiej jakości rozdzielczość obrazu. Okablowanie kamery samochodowej służy przede wszystkim do doprowadzenia kabli pod elementy tapicerki czy poprzez inne miejsca aż do źródła zasilania. Jakie mamy rodzaje zasilania?

Gniazdo zapalniczki samochodowej

To najpopularniejsze źródło zasilania kamery samochodowej i innych urządzeń dostępnych w aucie. W takim przypadku wpinamy przewód kamerki do wiązki przewodów za pomocą tzw. szybkozłączek. Później do wtyczki zapalniczki przewód musi zostać przelutowany. Warto również sprawdzić miernikiem natężenie samego gniazdka.

Niekiedy zestawy z kamerą samochodową posiadają specjalne okablowania wraz z ładowarką, którą możemy bezpośrednio podłączyć do gniazdka samochodowego bez konieczności zmian w okablowaniu.

Adapter

Adapter jest urządzeniem, które podłączamy do akumulatora, przez co kamera samochodowa może być zasilana, nawet gdy silnik jest wyłączony. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy nagrywać wszystko, co dzieje się na postoju.

Powerbank

Działanie i korzystanie z powerbanka nie jest skomplikowane, jednak ilość prądu w urządzeniu wystarcza jedynie na krótkie ładowania. Optymalnym rozwiązaniem jest podłączenie powerbanku do zapalniczki gniazdka samochodowego. Wówczas powerbank będzie ładował się cały czas. Jeśli nie mamy miejsca na podłączenie do gniazda, możemy zdecydować się na wybór przejściówki. Takie urządzenie jak powerbank powinno posiadać natężenie prądu przynajmniej 1 A.

Wbudowany akumulator

Obecnie wiele kamerek samochodów posiada wbudowany akumulator, który ładuje się według zaleceń producenta. Takie rejestratory ze wbudowanym akumulatorem nie wymagają podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania.

Umiejscowienie kamerki

Przede wszystkim warto rejestrator umieścić w takim miejscu na szybie, aby w żadnym stopniu nie przeszkadzał w jeździe. Dlatego zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z dołu czy środku szyby. Najlepszym do tego miejscem będą okolice lusterka wstecznego, gdzie w żaden sposób urządzenie nie będzie nam przeszkadzało w jeździe.

Instalacja kamerki samochodowej

Rejestrator jazdy można w łatwy sposób przymocować za pomocą przyssawek, które przyklejają się do szyby w wybranym miejscu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że dobrze urządzenie zostało przymocowane, możemy przed samym przyklejeniem użyć suszarki i podgrzać przyssawkę przed jej przyłożeniem. Guma nabiera powietrza i po wystygnięciu zmniejsza objętość, przez co urządzenie lepiej się trzyma. Niekiedy zamiast przyssawek używa się specjalnych uchwytów.

Podsumowanie

Kamerkę samochodową z łatwością możemy podłączyć dzięki gniazdku zapalniczki samochodowej czy innych wspomnianych rozwiązań. Dzięki temu urządzenie będzie w pełni działało podczas każdej naszej podróży. Samo podłączenie kamery nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednie źródło jej zasilania.