fb

Detektor ruchu w kamerze samochodowej – podstawowe informacje

Detektor ruchu w kamerze samochodowej – podstawowe informacje

Tryb detekcji ruchu jest już obecny w większości rejestratorów, często jest również mylony z trybem parkingowym. Czy wiesz, na czym polega to ustawienie? A może zastanawiasz się, czy ma jakieś wady? Zapraszamy do naszego wpisu, w którym wyjaśniamy – czym jest detektor ruchu.

Jak działa tryb detekcji ruchu?

Tryb detekcji ruchu w wideorejestratorach polega na programowej analizie rejestrowanego obrazu, który jest „obserwowany” przez procesor kamery, za pośrednictwem obiektywu i przetwornika. W chwili gdy w statycznym kadrze video następuje zmiana, która wykracza poza zakres „akceptowalnej” tolerancji, procesor podejmuje zapis obrazu video na kartę pamięci.

W uproszczeniu: kamera nieustannie rejestruje otoczenie, jednak dokonuje trwałego zapisu dopiero wtedy, kiedy tryb wyłapie ruch.

Ryzyko – opóźniony zapis wideo

Niektórzy obawiają się, czy kamera samochodowa odpowiednio wcześnie rozpocznie zapisywanie materiału wideo oraz czy nie zostaną utracone kluczowe momenty niefortunnej sytuacji na drodze. Detekcja ruchu opiera się na programowej analizie obrazu wideo i w przeciwieństwie do czujników podczerwieni, może nie być w 100% skuteczna.

Wszystko zależy też od tego, jaką tolerancję przewidział producent do wykrycia faktycznego ruchu przez procesor. Spacerująca po szybie pojazdu mucha, z punktu widzenia kamery będzie relatywnie niewielkim elementem pośród 2 milionów pikseli. W związku z tym, czy jest wystarczającą przesłanką aby rozpocząć nagrywanie?

Należy również zwrócić uwagę na opóźnienie rozpoczęcia nagrywania, po rozpoznaniu ruchu w obiektywie kamery. Sporo zależy od producenta oraz od parametrów konkretnego modelu kamery samochodowej. Jednakże może dojść do sytuacji, że gwałtowne zdarzenie występujące na drodze nie zostanie zapisane na nośniku pamięci, z powodu opóźnienia.

Niektóre urządzenia do rejestrowania jazdy radzą sobie z tym problemem całkiem dobrze, poprzez nieustanne buforowanie zapisu video i zapisywanie na karcie pamięci na kilka sekund przed faktycznym wykryciem ruchu. Są to jednak bardzo unikatowe modele rejestratorów, występujące w znacznej mniejszości.

Jak działa detekcja ruchu w nocy?

To również dość problematyczna kwestia związana z trybem detekcji ruchu. Czy potrafi on dostrzec i wykryć zmianę w otoczeniu, kiedy widoczność jest ograniczona? Przykładowo, co w sytuacji kiedy pojazd jest zaparkowany w ciemnej uliczce bez oświetlenia zewnętrznego? Tryb detekcji ruchu jest wtedy zupełnie bezużyteczny i nawet najlepsza optyka rejestratora nie umożliwi jego poprawnego działania.

Detekcja ruchu podczas jazdy

Tryb detekcji ruchu nie powinien być używany do rejestracji codziennej jazdy! Dlaczego? Ponieważ nie radzi sobie zbyt dobrze w poszczególnych sytuacjach, jak np.:

Skrzyżowanie, czerwone światło, z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, nie ma pieszych i rowerzystów. Jednym słowem – nic się nie dzieje. Co się dzieje z kamerą w trybie detekcji ruchu? Przestaje rejestrować!

Nie trudno wyobrazić sobie, jak wielką szkodą byłoby, gdyby akurat w tym momencie doszło do jakiejś niefortunnej sytuacji, kolizji czy wypadku drogowego. Najpewniej umknęłoby to uwadze kamery, a na karcie pamięci zapisałby się jedynie finalny fragment incydentu, o ile w ogóle cokolwiek udałoby się zapisać.

Podczas codziennej jazdy należy niezwłocznie używać z ustawienia, które nazywa się tryb nagrywania w pętli. Tryb detekcji ruchu sprawdzi się wyłącznie podczas postoju.

Detekcja ruchu podczas postoju, a zasilanie kamery

Przez wzgląd na to, że w większości przypadków baterie kamery samochodowej mają bardzo niewielką pojemność, po wyłączeniu zasilania działają samodzielnie jedynie przez kilka-kilkanaście minut. Tryb detekcji ruchu wymaga podłączenia kamery do stałego źródła zasilania.

W zależności od instalacji elektrycznej samochodu, może wystarczyć podłączenie do gniazda zapalniczki, w której prąd płynie stale i niezależnie od zapłonu. Jednakże w niektórych przypadkach, być może konieczne będzie wprowadzenie dodatkowego źródła zasilania, dedykowanego dla danego rejestratora.