fb

Zakłócenia radia samochodowego – jak poprawić jakość odbioru?

Zakłócenia radia samochodowego – jak poprawić jakość odbioru?

Z pewnością wiesz jak irytujący potrafi być słaby odbiór radia, zwłaszcza, jeżeli jesteś miłośnikiem słuchania muzyki podczas podróży. Niekiedy problemem staje się Na szczęście istnieją proste sposoby, aby poradzić sobie z tym frustrującym problemem. Wystarczy odrobina umiejętności związanych z majsterkowaniem i oraz charyzma! Zapraszamy do naszego wpisu, dzięki któremu dowiesz się jak poradzić sobie z zakłóceniami radia samochodowego.

Pierwszy powód zakłóceń radia – zardzewiała antena

W pierwszej kolejności skupimy się na najczęstszych aspektach, które mogą powodować zakłócenia radia. Kluczowym elementem, który odpowiada za poprawny odbiór stacji radiowych jest antena. Wraz z upływem czasu, użytkując pojazd, połączenie między anteną, a radioodtwarzaczem może ulec osłabieniu. Właśnie dlatego najlepiej od tego rozpocząć diagnozę.

Aby to zrobić, należy odkręcić maszt anteny, który znajduje się na dachu pojazdu, oraz podstawkę antenową, która montowana jest bezpośrednio do karoserii pojazdu. W tym celu nie musisz korzystać z żadnych dodatkowych narzędzi.

Wilgoć czy niekorzystne warunki atmosferyczne prowadzą do wyniszczenia metali, a co za tym idzie powstawania korozji. Zardzewiałe styki tracą swoje właściwości, które polegają na przewodzeniu sygnału radiowego. Ich oczyszczenie może poprawić odbiór. Warto się także upewnić, czy konektory się nie poluzowały i ewentualnie również je należy dokręcić.

Antena powinna być zamontowana na najwyższym punkcie samochodu, dzięki czemu zwiększamy jakość odbieranego sygnału.

Drugi powód zakłóceń radia – niesprawne okablowanie

Kabel antenowy odpowiada za połączenie anteny z radiem samochodowym. Jego stan będzie miał znaczący wpływ na odbiór stacji radiowych. Jakiekolwiek przerwania żyły sygnałowej czy ewentualne zwarcia przewodu będą zakłócały odbiór, ponieważ wpływają na pracę tunera radiowego.

W pierwszej kolejności należy zmierzyć oporność kabla za pomocą omomierza. W większości każdy multimetr jest w niego wyposażony.

Wszelkie zakłócenia w postaci świstów, dudnień, stuków czy trzasków mogą być powodowane wpływem innych urządzeń elektrycznych (takich jak kamera samochodowa chociażby) i wiązek przewodów w samochodzie. Sprawdź dokładnie czy przewód antenowy nie biegnie zbyt blisko innego okablowania.

Trzeci powód zakłóceń radia – zasilanie kamery samochodowej

Kamera samochodowa, a właściwie jej zasilacz może powodować zakłócenia radia w samochodzie. Ładowarka wpięta do gniazda zapalniczki w głównej konsoli na desce rozdzielczej nie tylko zajmuje miejsce, ale może jednocześnie wpływać na jakość dźwięku w radiu. Jedyną radą jaką możemy Ci ofiarować w tej kwestii, będzie zakup odpowiedniego zasilacza. Będzie on wówczas niwelował powyższy problem. Polecamy małe i lekkie zasilacze, na przykład firmy REMAX model RCC204.