fb

Jaka karta pamięci do filmowania 4k?

Jaka karta pamięci do filmowania 4k?

Tworzenie filmów w rozdzielczości 4K jest coraz bardziej popularne ze względu na wysoką jakość nagrywanego obrazu. Taką możliwość oferują nam obecnie profesjonalne aparaty fotograficzne i kamery. Coraz częściej spotkamy się także z rozdzielczością 4K w telefonach komórkowych. Jednak, aby móc swobodnie nagrywać należy mieć dużo przestrzeni na karcie pamięci. Dlatego podczas wyboru karty musimy zwrócić uwagę na jej pojemność. Znaczenie ma także klasa prędkości. Jaką kartę do filmowania 4K wybrać? Dowiedz się z naszego artykułu!

Format 4K – co musisz wiedzieć?

Rozdzielczość 4K można różnie definiować. Pełny format ma proporcję obrazu 4096 na 2160 pikseli, gdzie profesjonalne kamery i aparaty mogą nagrywać w rozdzielczości w 4K UHD, co jest nieco mniejszym obrazem pod względem proporcji. Wynosi on 3840 na 2160 pikseli. Należy wiedzieć, że mimo nieznacznych różnic rozdzielczości, oba rozmiary mają wpływ na zajmowane miejsce na karcie pamięci. Chyba nikt nie chciałby sytuacji, w której podczas nagrywania filmu zabrakło miejsca na dysku.

Nagrywanie w formacie 4K

Podczas nagrywania obrazu w formacie 4K musimy zwrócić uwagę na bitrate, czyli ilość danych zapisywanych przez urządzenie w każdej sekundzie nagrywania. To właśnie wspomniany bitrate ma wpływ na to, ile miejsca zostanie na karcie pamięci. Dlatego kartę pamięci powinniśmy wybierać pod parametry bitrate. Przed zakupem danej kamery samochodowej czy aparatu fotograficznego należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją urządzenia oraz tym, jaka jest prędkość zapisu.

Ile na karcie 32GB zmieści się obrazu w formacie 4K?

Wszystko zależy tak naprawdę od urządzenia, na którym nagrywasz. Stosuje się zazwyczaj bardzo różne kompresje, co sprawia, że plik finalnie jest różnej wielkości. Na karcie 32GB może zatem zmieścić się zarówno 40, jak i 80, a nawet 90 minut filmu z mniejszym bitrate. Ważna jest wysokość jakości w megabajtach na sekundę.

Jaka klasa prędkości video do karty do 4K?

Klasa prędkości video także pełni istotną funkcję podczas wyboru karty do filmowania w jakości 4K. Oznacza się ją charakterystycznym symbolem „V”, po którym występuje 6, 10, 30, 60 lub 90. Do filmowania 4K najlepszym rozwiązaniem będzie karta o klasie V30 lub wyższej. Liczby, które występują w zapisie to nic innego jak prędkość zapisu, np. V60 – minimum 60 MB/s.

Może nam się wydawać, że najlepsza karta to taka o najwyższych parametrach, czyli V90. Jednak zależy to od posiadanego urządzenia. Pamiętajmy, że obecnie nawet właśnie kamerki samochodowe posiadają już możliwość nagrywania w 4K, nie wspominając o kamerkach sportowych.

Jak wybrać kartę do filmowania 4K? Oznaczenia kart pamięci

Na kartach pamięci znajdują się różne oznaczenia, które zazwyczaj niewiele nam mówią. Jednak oznaczają zazwyczaj:

  •        klasę prędkości C – to parametr używany i ważny dla profesjonalistów, gdzie klasa C10 gwarantujemy zapis 10 MB/s,
  •        maksymalną prędkość odczytu danych,
  •        klasę UHS – dostępne są UHS-I, UHS-II lub UHS-III. Maksymalnym zapisem zostanie oznaczony na karcie parametr UHS-I, gdzie wynosi 104 MB/s. Z kolei w klasie UHS-III wynosi on już aż 312 MB/s.

Dlatego tak istotne jest, aby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją na kartach pamięci i porównanie tego do swoich preferencji oraz zapotrzebowania odnośnie nagrywania.

Jaką kartę do kamery samochodowej wybrać?

Do kamery samochodowej najlepiej sprawdzi się karta przynajmniej o pojemności 32GB, ale możemy zdecydować się na wybór większych nośników jak 64GB, czy 128GB. Zwłaszcza gdy planujemy zakup urządzenia do filmowania w rozdzielczości 4K. Pamiętajmy, że rejestrator jazdy nagrywa nie tylko podczas jazdy, ale również na postoju czy na parkingu, dlatego rozdzielczość jest niezwykle ważna podczas wyboru karty pamięci.