fb

Kamera sportowa i rejestrator samochodowy w jednym?

Kamera sportowa i rejestrator samochodowy w jednym?

Nasi Klienci wielokrotnie pytają nas, czy istnieje kamera samochodowa montowana na szybie, którą następnie można wyjąć i wykorzystać podczas rejestrowania jazdy na nartach lub rowerze. Chcą w ten sposób zaoszczędzić na kupnie dwóch sprzętów jednocześnie i zastąpić je – jednym funkcjonalnym urządzeniem. Czy to dobre rozwiązanie? Czy taka kamera sportowo-samochodowa będzie spełniała swoje przeznaczenie? Odpowiadamy poniżej.

Na rynku kamer samochodowych istnieje rejestrator sportowy, który posiada niektóre z zalet rejestratora samochodowego. Jest to między innymi automatycznie uruchomienie po podłączeniu do zasilania (włączenie zapłonu) oraz tryb nagrywania w pętli. Jak sprawdzi się takie urządzenie?

Rejestrowanie obrazu w nocy

Większość kamerek sportowych niezbyt dobrze nagrywa obraz w utrudnionej widoczności, jaka panuje w nocy. Zwłaszcza na nieoświetlonych fragmentach drogi. Kamery sportowe mają zupełnie inaczej przystosowaną optykę w porównaniu do wideorejestratorów jazdy. Mowa tu przede wszystkim o wartości przysłony. Jasność obiektywu waha się przeważnie między F/2.4 a F/3.0.

W przypadku kamer samochodowych, poprawne nagranie w słabych warunkach oświetleniowych (np. w nocy )wartość przysłony wynosi około F/1.8 - F/2.0.

Obraz z kamery sportowej, który jest oświetlony wyłącznie przez przednie reflektory będzie prezentował się bardzo kiepsko. Będzie zbyt słaby, aby cokolwiek dostrzec. Pamiętajmy, że kamera samochodowa powinna rejestrować wyraźnie to, co dzieje się wokół naszego pojazdu i powinna robić to jak najlepiej! Nawet, jeżeli rzadko poruszasz się samochodem w nocy, pamiętaj – jesienią noc zaczyna się już w okolicy godziny 16:00.

Bateria do kamery samochodowej, a sportowej

Kamery samochodowe odznaczają się tym, że ich akumulatory mają relatywnie niewielką pojemność i są fizycznie bardzo niewielkich gabarytów. Rejestratory jazdy są także większe niż kamery sportowe. W związku z tym, ciepło które jest generowane przez podzespoły rozchodzi się na większej powierzchni, a temperatura pracy będzie dużo niższa, niż w przypadku kamery sportowej.

Zupełnym przeciwieństwem odznaczają się kamery sportowe – tu bardzo duży akumulator zajmuje nierzadko połowę wielkości samej kamery. Jest on upchnięty na niewielkiej przestrzeni z całą elektroniką, która rejestruje obraz w jakości 4K60. W związku z tym, taki akumulator bardzo szybko się nagrzewa, a po 10-15 minutach nieustannej pracy taka kamerka potrafi być całkiem gorąca. Jeżeli zatem kamera sportowa będzie wisiała na przedniej szybie cały dzień podczas upalnych dni – akumulator zacznie puchnąć i w efekcie wybuchnie. Uszkodzi tym samym elektronikę w środku i kamera zostaje do wyrzucenia.

Kamera sportowa, a funkcjonalności

Kamery sportowe mają zupełnie inną specyfikę i przeznaczenie, zatem będą się różniły również względem funkcjonalności. Możemy tu odszukać bardzo dużo ciekawych trybów i innych bajerów, takich jak: stabilizacja obrazu, bursty… jednak to nie są tryby samochodowe!

Samo nagrywanie w pętli nie wystarcza nam, aby kamera sportowa spełniała takie samo zadanie, jak kamera samochodowa. Brakuje w nich niekiedy podstawowych trybów pracy, takich jak tryb parkingowy, dedykowany przycisk do trwałego zapisu nagrania, tryb detekcji ruchu z buforowaniem, moduł GPS… Niestety, w większości przypadków korzystając z kamerki sportowej w samochodzie, będziemy pozbawieni przydatnych funkcjonalności, które oferują rejestratory jazdy.

Kamera sportowa i rejestrator samochodowy w jednym – podsumowanie

Jak możesz wywnioskować z powyższego artykułu, jesteśmy dość sceptycznie nastawieni do użytkowania kamer sportowych jako kamer samochodowych. Należy sobie zadać pytanie, po co w samochodzie wideorejestrator, który nie będzie odpowiednio rejestrował podróży w nocy, który w ciągu dnia może ulec trwałemu uszkodzeniu lub może zwyczajnie zawieść na z w kluczowym momencie.

Lepiej zaopatrzyć się w dedykowany i sprawdzony produkt przeznaczony do rejestrowania jazdy.