fb

Dobry i tani rejestrator jazdy - jak wybrać?

Dobry i tani rejestrator jazdy - jak wybrać?

Kamery samochodowe stały się praktycznie podstawowym wyposażeniem nowszych samochodów. Ci, którzy nie mieli ich oryginalnie wmontowanych, decydują się na zakup osobnego sprzętu. Wszyscy kierowcy docenili ich funkcjonalność i użyteczność oraz to, jak dzięki zebranym nagraniom można udowodnić swoją niewinność na drodze. Jeżeli Ty również zastanawiasz się jaki wideorejestrator kupić, skorzystaj z poniższych porad i wskazówek. Dzięki temu podejmiesz słuszną decyzję i nie rozczarujesz się ze swojej kamery samochodowej.

Jakość nagrywania w kamerze samochodowej

To naczelna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę kupując wideorejestratory. Im lepsza rozdzielczość obrazu, tym więcej szczegółów możemy dostrzec na nagraniu. Aby kamera samochodowa prawidłowo spełniała swoją funkcję, trzeba wybrać tę, z najwyższą rozdzielczością. Najniższa zalecana jakość obrazu to Full HD 1920x1080, w dzisiejszych czasach to absolutne minimum. Im wyższa jakość, tym oczywiście wyższa cena urządzenia, jednak w tej kwestii nie warto oszczędzać.

Jaki obiektyw w kamerze samochodowej?

Obiektyw powinien również być posiadać najszerszy kąt rejestrowania obrazu. Dzięki temu kamera uchwyci otaczające nas elementy, co będzie działało na naszą korzyść. Rozsądnie zatem wybrać wideorejestrator z minimalnym kątem 120-140 stopni. Oczywiście na rynku dostępne są urządzenia o jeszcze szerszym obiektywie, wszystko zależy od tego ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na swoją kamerkę.

Jakie funkcje posiada kamera samochodowa?

Producenci zaskakują kierowców coraz to nowszymi ustawieniami kamerek samochodowych. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, zwłaszcza jeżeli nie znamy się zbytnio na parametrach urządzeń rejestrujących obraz. Należy dobrać funkcje kamery do własnych potrzeb, które przydadzą się w codziennej jeździe. Musisz wziąć pod uwagę Twój styl życia, czyli to, jak często poruszasz się samochodem i jak dalekie trasy pokonujesz w ciągu dnia. Zastanów się również, czy częściej podróżujesz za dnia, czy w nocy. Poniżej wymienione funkcje to tak zwany „must have”, czyli takie ustawienia, które powinna posiadać wybrana przez nas kamera:

  •        tryb detekcji ruchu – jeżeli często zostawiasz samochód na niestrzeżonych parkingach, ta funkcja bardzo Ci się przyda. Kamerka pozostanie wyłączona do momentu wykrycia ruchu przed obiektywem. Automatycznie rozpocznie nagrywanie, a w niektórych urządzeniach, prześle powiadomienie na smartfon.
  •        detekcja wstrząsów – to wspominany wyżej G-sensor. Bardzo przydatna funkcja, która zachowa dla nas ważniejsze wideo. Nie tylko pozwala na zaoszczędzenie pamięci w kamerze samochodowej, ale również dba o to, by nagrania, na których nasz samochód wykonywał gwałtowne ruchy, zapisały się w pamięci.
  •        odczyt kart micro SD – wbudowana pamięć w urządzenie to zbyt mało, warto również kupić wideorejestrator obsługujący zewnętrzne nośniki pamięci.

Kamera samochodowa – cena

To również aspekt, który najczęściej manipuluje naszą decyzją. Obawiamy się przeznaczania dużej sumy pieniędzy i szukamy okazji, promocji i oszczędności. Kamery samochodowe to dzisiaj zakup rzędu 150-200 złotych, nie warto szukać tańszych produktów. Ryzykujemy, że trafimy na sprzęt słabej jakości lub taki, który szybko się zużyje. Najbezpieczniej wybrać kamerę samochodową o cenie 200-300 złotych.