fb

Montaż kamery samochodowej

Montaż kamery samochodowej

Dobrej jakości kamerka samochodowa, dodatkowo prawidłowo zamontowana jest bardzo przydatnym urządzeniem. Na co dzień doceniają go szczególnie te osoby, które są zawodowymi kierowcami. Po przeczytaniu tego artykułu montaż wideorejestratora będzie dla Ciebie samą przyjemnością oraz banalnym zadaniem.   

Dlaczego prawidłowy montaż kamerki samochodowej jest bardzo istotny? Źle przymocowany widerejestrator może nie spełniać swojej funkcji w 100%. Skutkuje to najczęściej gorszej jakości nagraniem lub irytacją kierowcy, któremu przeszkadza nieprawidłowo umiejscowione urządzenie.

Montaż kamery samochodowej – najczęstsze błędy 

Niektórzy ludzie mocują kamerki samochodowe w swoich pojazdach intuicyjnie. Z tego względu można zauważyć kilka nagminnie popełnianych błędów dotyczących montażu tych urządzeń.

Jednym z najczęstszych jest montowanie wideorejestratora na samym środku przedniej szyby. W pierwszej chwili ten sposób może wydawać się bardzo rozsądny. Kamerkę przyczepiasz na środku szyby, tak, aby mogła rejestrować pełny obraz drogi. Ponadto wydaje Ci się, że dzięki temu również Ty, jako kierowca będziesz najlepiej ją widzieć. Jak sytuacja wygląda w praktyce?

Niestety szybko okazuje się, że centralnie zamontowana kamera szybko zaczyna irytować kierowcę. W rezultacie urządzenie po prostu zasłania Ci drogę. Zmieniające się obrazy na wyświetlaczu bardzo szybko sprawią, że poczujesz zmęczenie i rozkojarzenie. Może to skutkować opóźnieniem Twojej reakcji oraz niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Drugim najczęściej popełnianym błędem jest montaż kamerki samochodowej na desce rozdzielczej. Nie jest to jednak także dobre rozwiązanie. Kamera ustawiona w tym miejscu nie jest w stanie objąć tego, na czym nam zależy czyli pełnego obrazu drogi. Ponadto wideorejestrator znajdujący się w tym miejscu sprawi, że trzeba będzie pochylić się, aby go obsłużyć. To bardzo niebezpieczne, ponieważ w ten sposób tracisz z oczu drogę i opóźniasz swoja reakcje na to co dzieje się na niej dzieje.

Montaż kamery samochodowej – gdzie należy ją umieścić?

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż wideorejestratora na szybie tuż za lusterkiem wstecznym, po prawej stronie. W tym miejscu kamerka samochodowa jest w stanie objąć całą drogę. Co więcej, nie przeszkadza ona kierowcy w czasie jazdy oraz nie ogranicza Twojego pola widzenia. Dlaczego jeszcze powinno się montować kamerkę samochodową w tym miejscu?

Wideorejestrator umieszczony za lusterkiem wstecznym umożliwia Ci bezproblemowe podłączenie go do zapalniczki. Dzięki temu z powodzeniem również ułożysz nadmiar kabla, tak, aby nie przeszkadzał Ci w trakcie podróży.

Jak zamontować kamerę w samochodzie?

Większość wideorejstratorów jest wyposażonych w przyssawkę. Dzięki niej możesz w szybki i łatwy sposób przykleić kamerkę do szyby samochodowej. Zaleca się, aby przygotować powierzchnię, zanim zatwierdzisz na niej urządzenie. Możesz odtłuścić szybę za pomocą np. płynu do mycia szyb. Oprócz tego nie powinno się montować kamerki wyposażonej w przyssawkę w zimnych pomieszczeniach np. garażu. Może okazać się, że po wyjechaniu w trasę i ogrzaniu się szyby ciepłe powietrze między przyssawką a szybą zwiększy swoją objętość, a urządzenie zacznie się odklejać.

Niekiedy do wideorejestraotra dołączone są specjalne uchwyty, które pomagają w prawidłowym umiejscowieniu urządzenia. W takim przypadku należy zapoznać się z instrukcją montażu kamerki samochodowej. Jest ona dołączana do zestawu i jest umieszczana w środku opakowania.

Jakie są źródła zasilania kamerki samochodowej?

Kamerki samochodowe są wyposażone w długi przewód, który umożliwia zasilanie oraz przeciągnięcie go pod elementami tapicerki w taki sposób, aby nie przeszkadzał podczas prowadzenia samochodu. Najczęściej wybieranym źródłem zasilania kamerki jest gniazdo zapalniczki samochodowej.

Niekiedy kierowcy decydują się na kupno specjalnego adaptera, do którego podłącza się wideorejestrator. Dzięki niemu kamerka może rejestrować materiał nawet wtedy, gdy silnik jest wyłączony. Sam adapter podpina się natomiast do skrzyni z bezpiecznikami.

Dobrej jakości sprzęt oraz prawidłowy montaż kamerki samochodowej gwarantuje rejestracje wysokiej jakości nagrań. Najlepiej zdecydować się na montaż wideorejestratora w okolicy lusterka wstecznego.

Prawidłowo umiejscowione urządzenie jest pomocne dla kierowcy, nie odwraca jego uwagi oraz nie ogranicza w żaden sposób widoczności!