fb

Jak dbać o kamerę samochodową?

Jak dbać o kamerę samochodową?

Kierowcy coraz chętniej montują w swoich pojazdach kamery samochodowe. Dlatego ich obecność w wielu samochodach nie powinna być już czymś nowym. Urządzenia cały czas nagrywają wszystko, co dzieje się przed maską samochodu. Filmy z rejestratora mają zatem sporą wartość podczas rozstrzygania przebiegu kolizji czy wypadku drogowego. Jednak, aby urządzenie mogło cieszyć się nienaganną pracą, należy o niego dbać – w jaki sposób? Dowiesz się, czytając nasz poniższy artykuł.

Montaż kamery samochodowej

Jeśli nie chcemy, aby urządzenie w jakiś sposób było narażone na zbyt duże drganie czy uszkodzenia, zadbajmy o jego prawidłowy montaż. Dzięki temu urządzenie nie odłączy się o szyby przedniej i nie spadnie na podłogę, przez co może się uszkodzić. Może wówczas dojść do sytuacji, gdzie sprzęt przestanie dobrze działać lub zostanie uszkodzony wewnętrznie oraz zewnętrznie.

Na początku warto zastanowić się, gdzie dokładnie zamontować kamerę samochodową. Najlepszym miejscem są okolice lusterka wstecznego, gdzie urządzenie w pełni wykorzystuje możliwości rejestrowania obrazu w szerokim zakresie. Co więcej, rejestrator znajduje się w zasięgu ręki kierowcy oraz nie ogranicza widoczności jak umiejscowienie urządzenia na rogu szyby, na desce rozdzielczej czy środku szyby.

Modele kamery samochodowej wyposażone są w specjalne przyssawki, które przykleja się do szyby, aby zamontować urządzenie. Warto jednak przed przyłożeniem przyssawki nieco podgrzać to miejsce (np. suszarką), dzięki temu urządzenie będzie dobrze przymocowane. Montaż sprzętu w chłodnym miejscu sprawi, że szybko się odklei pod wpływem promieni słonecznych. Można również skorzystać z uchwytów do montaży kamery samochodowej.

Samochód zabytkowy

Czyszczenie kamery samochodowej

Zdecydowanie warto dbać o odpowiednie użytkowanie kamery samochodowej. Dlatego, oprócz technicznych kwestii zadbajmy o brak wszelkich zanieczyszczeń na urządzeniu. Przy dobrze zabudowanym rejestratorze nie uszkodzimy wnętrza urządzenia, przez co nie zepsują się również nagrania czy karta pamięci. Warto szczególnie zwrócić uwagę na wyczyszczenie wideorejestratora z brudu oraz kurzu, a zwłaszcza obiektywu. Jednak nie używajmy do tego środków chemicznych! Kamera samochodowa to delikatne urządzenie, które łatwo uszkodzić przez nieodpowiednie użytkowanie oraz montaż. Stosujmy preparaty do podobnych sprzętów, a przetarcie urządzenia za pomocą ściereczki będzie wystarczające.

Temperatura – czy ma wpływ na działanie kamery samochodowej?

Podczas posiadania kamery samochodowej z pewnością zastanawiamy się, czy temperatura ma wpływ na działanie samego urządzenia. Przede wszystkim niska temperatura może mieć wpływ na uszkodzenia związane z kamerą samochodową. Nawet gdy dojdzie do spadku pojemności akumulatora. Jeśli na zewnątrz panuje bardzo niska temperatura, warto urządzenie zabrać ze sobą do domu lub umieścić w schowku. Co w przypadku wysokich temperatur? Wiele urządzeń posiada swego rodzaju „górną granicę” wytrzymałości pod względem temperatury. Dlatego podczas upalnych dni, warto zasłonić urządzenie przed działaniem słońca, a także zadbać o jego prawidłowy montaż, aby nie odkleił się od samej przedniej szyby. Inaczej, pozostawiony podczas upalnych dni, gdzie w samochodzie jest znacznie wyższa temperatura, może dojść do sytuacji, gdzie kamerka przestanie się uruchamiać.

Jak prawidłowo dbać o kamerkę samochodową?

Przede wszystkim należy o niej pamiętać i zdawać sobie sprawę, że niektóre czynniki mają wpływ na jej działania, a z pewnością zależy nam na tym, aby urządzenie działało prawidłowo. Dzięki temu będziemy cieszyć się wysokiej jakości urządzeniem przez dłuższy czas.

Spodobał Ci się wpis? Zobacz również nasz ostatni artykuł: Nowość Mio MiVue 785 - recenzja

Samochód zabytkowy nocą

źródło zdjęć: unsplash.com