fb

Jak wybrać kamerę samochodową?

Jak wybrać kamerę samochodową?

Kamera samochodowa to bardzo przydatne urządzenie i często używane przez kierowców. Nagrania z urządzenia mogą być przydatne jako dowód w sprawie lub często umieszcza się je w Internecie, czy zachowuje do prywatnego użytku. Jej najważniejszym zadaniem jest przede wszystkim nagrywanie wszystkiego, co dzieje się na drodze. W poniższym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią kamerę samochodową. Zapraszamy do lektury.

Kamera samochodowa – zastosowanie

Na samym początku, podejmując decyzję co do wyboru rejestratora jazdy, zacznijmy najpierw od tego, w jakich sytuacjach może przydać nam się urządzenie. Możliwości jest kilka, z którymi warto się zapoznać.

  •          Nagranie nieprzewidzianych zdarzeń – rejestrator jazdy przydaje się w przypadku kolizji na drodze. Przyczyn takich sytuacji jest wiele, dlatego wpadnięcie w poślizg, nagłe hamowanie, czy stłuczka z innym pojazdem zostaną skutecznie nagrane przez urządzenie.
  •          Nagranie jako dowód podczas wypadku i kolizji – kamera będzie miała swoje zastosowanie podczas codziennej jazdy. Na drodze dzieje się wiele dynamicznych sytuacji, przez co łatwo o kolizję czy wypadek z innymi uczestnikami ruchu. Posiadając wideorejestrator mamy możliwość nagrać wszystko, co dzieje się przed obiektywem. Film z kamery będzie zatem swego rodzaju dowodem w sprawie.
  •          Ustalenie sprawcy kolizji lub wypadku – nagranie z kamery przedstawia wszystko, co dzieje się podczas kolizji czy wypadku. Film umożliwia nam również szybkie zidentyfikowanie sprawcy całego zdarzenia. Nagranie przyda się również, gdy na drodze zostało wymuszone pierwszeństwo czy nie udzielono pierwszeństwa pieszym.
  •          Rekreacyjne nagrywanie trasy – nagranie z kamery samochodowej przydaje się również podczas nagrywanie widoków w trakcie jazdy. Rejestrator uwiecznia ciekawe widoki.

Jak wybrać kamerę samochodową? Najważniejsze funkcje

Zdecydowałeś się na zakup kamery samochodowej? Przekonaliśmy Cię do podjęcia takiej decyzji? Z pewnością teraz zastanawiasz się, jakie funkcje oraz parametry powinien mieć odpowiedni rejestrator jazdy. Samo urządzenie musi cechować się wysoką jakością, aby nagrany film był w pełni czytelny. Dlatego podczas zakupu kamery zwróćmy uwagę na odpowiednie parametry.

Rozdzielczość

Obecnie standardem na rynku urządzeń takich jak kamera samochodowa rozdzielczość obrazu powinna wynosić co najmniej 1280x720, czyli HD. Oczywiście, warto jednak wybierać kamery z rozdzielczością Full HD, co da nam wysokiej jakości obraz w każdych warunkach. Im wyższa jakość, tym lepiej. Na rynku możemy znaleźć nawet rejestratory 4K. Jednak tutaj należy zwrócić uwagę na to, że mogą zajmować dużo miejsca na wewnętrznej karcie pamięci.

Zastanówmy się również nad wyświetlaczem urządzenia, które powinno być wyposażone w ekran o przekątnych co najmniej 2-3 cali. Nawet niewielki wyświetlacz przydaje się do wprowadzenia zmian czy dokonaniu ustawień samej kamery.

Bateria

Rejestratory jazdy mogą posiadać swój wbudowany już akumulator, dzięki temu nie musimy podłączać urządzenia do zewnętrznego zasilania. Znajdziemy także kamery, które wymagają podpięcia do instalacji elektrycznej samochodu, zazwyczaj za pomocą gniazdka ładowarki w zapalniczce.

Zapisywanie nagrań

Jeśli nie chcemy się martwić, że może zabraknąć nam miejsca na wewnętrznej karcie pamięci, warto wybrać urządzenie, które umożliwia obsługiwanie również zewnętrznych kart pamięci SD o większej pojemności jak 16 czy 32 GB. Modele wideorejestratorów nagrywają zazwyczaj w pętli, gdzie automatycznie starsze nagrania zostają usunięte.

Kąt widzenia

Rejestrator jazdy powinien mieć jak najszerszy kąt widzenia, dzięki temu będzie w stanie nagrywać oba pasy jezdni. Większość urządzeń może pochwalić się kątem widzenia, wynoszącym 120 stopni, a w innych modelach kamery spotkamy się z kątem widzenia ponad nawet 150 stopni.

Widok z kamery samochodowej

Dodatkowe funkcje

Do popularnych dodatkowych funkcji w kamerze samochodowej możemy zaliczyć: GPS, WiFi oraz Bluetooth. Nawigacja pozwala nam na korzystanie z niej podczas pracy urządzenia, bez konieczności używania dodatkowego urządzenia jak telefon czy osobna nawigacja. Z kolei dzięki WiFi i Bluetooth możemy przesyłać filmy na inne urządzenia jak smartfon czy laptop.

Tryby pracy

Kamera samochodowa posiada często odpowiednie tryby pracy. Do najpopularniejszych zaliczymy przede wszystkim nagrywanie nocne. Urządzenie jest odporne na światło latarni oraz światła samochodów, dzięki wyposażeniu w postaci diody podczerwieni.

Z kolei przydatny jest czujnik ruchu, dzięki któremu rejestrator uruchamia się w momencie, gdy samochód ruszy z miejsca. Włącza się, gdy samochód zostanie uderzony na postoju. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia nam zaoszczędzenie miejsca na karcie pamięci oraz baterii. Tryb parkingowy działa bardzo podobne i również możemy spotkać go w wielu modelach kamery samochodowej. Polega na nagrywaniu obrazu znajdującego się przed maską w chwili pozostawienia samochodu na postoju.

Wiele osób decyduje się również na wybór urządzenia z funkcją G-Sensor, który stanowi „czarną skrzynkę” kamery samochodowej. Podczas mocnego hamowania i uderzenia w pojazd lub inny element, nagranie z takiego urządzenie oznaczone zostanie kłódką, co chroni nas przed jego nadpisaniem.

Gdzie zamontować kamerę samochodową?

Przede wszystkim instalacja kamery samochodowej powinna być w takim miejscu, aby nie zasłaniać widoku kierowcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż urządzenia na przedniej szybie przy lusterku wstecznym. Wówczas nagrywany obraz będzie w pełni czytelny, a kierowca będzie miał prawidłową widoczność na drogę podczas jazdy.

Jak już wybierzesz swój wymarzony wideorejestrator do auta, zobacz jak dbać o kamerę samochodową!

Auto Seat w środku

źródła zdjęcia: unsplash.com